čivava

17. února 2009 v 14:01 | jááá |  vše o psech
POVAHA

ČIVAVA je rychlí, odvážný, živý a pohotový pes, s velkým srdíčkem. Je velice oddaná svým chovatelům, přesto vyšak nadmíru smělá a nedůvěřivá

VZHLED

Jde o hladkosrsté plemeno společenských psů. ČIVAVA má kulatou lebku, ve zvaru jablka, což je pro toto plemeno charakteristickým znakem. Může být jak krátkosrstá, tak i dlouhosrstá.

HISTORIE

ČIVAVA je považována za nejmenšího psa na světě. Svým jménem nese název největšího státu Mexika- Chi-hua-hua (odtud pochází i její název Čivava) Předpokládá se, že tito malí pejsci žili v dávných dobách v divočině a byli obdivovány již Astéky. Až v 9. století v době Toltecké civilizace byli chiceni, domestifikováni a šířeni místními obyvateli. Přadstavitel tohoto malého pejska byl Techichi, který žil ve městě Tula, sloužil jako vzor ke zdobení městské Architektury. Tyto sošky jsou dnešní ČIVAVĚ velmi podobné. V Evropě získala ČIVAVA oblibu zejména díky Italské zpěvačce Adelaine Patti, které v roce 1890 prezident Mexika věnoval tohoto malého pejska, ukrytého v kytici květů. Dalším známým příznivcem ČIVAVY byl Ksavy Kjuga, ředitel tanečního souboru, populárního ve 40. letech 20. století, který s malou ČIVAVOU v podpaží často dirigoval. V současné době využívají specialisté, kteří se zabývají chovem ČIVAVY, také odebírání psů Amerického původu.

FOTO
Fotky: Čivava (foto, obrázky)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 slava slava | Web | 20. února 2009 v 8:41 | Reagovat

hezky,moc,hezky obrazek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama